

Spill har alltid vært en viktig del av menneskers liv – som underholdning, læring og sosialt samvær. Utstillingen "Game On" gir et inntrykk av hva barn og voksne i Agder har spilt sammen i over 250 år. Alt fra brettspill og kort, til tombola og dataspill. Kanskje finner du igjen en gammel favoritt?
Vi har fylt opp hyllene i Åpent magasin med 326 gjenstander. De fleste vil nok finne flere spill de kjenner godt, men også mange ukjente. Det eldste spillet du kan se i «Game on» er et kortspill fra 1759, «Kongelige Jagt Skaaler». Du kan også finne lokale spill som Arendalsspillet og Finansspillet, eller mer eksotiske spill som et flott dekorert 1800-talls sjakkbrett fra Kina. Det er også utstilt større spill, som et hjemmelaget lykkehjul som ble brukt i Tingsalen i Lillesand på 1930-tallet, og en stor trefugl som er en skyteblink fra Fugleskyteselskapet i Arendal.
Det er ikke bare spill du kan titte på, også spillrelaterte gjenstander har blitt hentet frem. Du kan også teste deg selv i en liten quiz i utstillingen med spørsmål fra ulike spørrespill gjennom tidene.
Om utstillingsrommet "Åpent magasin"
Ideen bak "Åpent Magasin" er et ønske om å vise den store bredden i samlingen vår. Her kan vi stille ut et stort antall gjenstander av gangen, gjenstander som kanskje sjelden vil være utstilt.
Magasiner er rom hvor gjenstander oppbevares når de ikke er på utstilling. Magasinene våre inneholder til sammen nærmere 50 000 enkeltgjenstander, i alle størrelser. Magasinene har klimastyring, med stabil temperatur og fuktighet, for å gi best mulige bevaringsforhold.






